آبکاری طلا

طلا کاربردهای متنوعی در آبکاری تزئینی و صنعتی دارد.

فرآیند آبکاری تزئینی طلا با ضخامت و رنگ های متنوع در گستره وسیعی از محصولاتی چون قاب و بند ساعت، وسایل نوشتاری، جواهرآلات، قاب عینک، فندک، بدلیجات، وسایل روشنایی، شیرآلات ساختمانی کاربرد دارد.

این لایه مقاومت سایشی ندارد و تنها جنبه تزئینی دارد. جهت داشتن مقاومت سایشی، می بایست ابتدا یک زیر لایه طلای سخت قبل از آبکاری تزئینی انجام داد.

گاهی پیش از انجام آبکاری تزئینی بسته به نوع فلز پایه، ابتدا باید زیر لایه ای از فلز مناسب روی سطح پوشش داده و سپس آبکاری طلای تزئینی را انجام داد.

طلا به سبب هدایت الکتریکی بالا و پایداری این خاصیت به مدت طولانی، مقاومت تماسی کم، مقاومت بالا در برابر خوردگی و تیرگی در صنایعی چون خودرو، مخابرات، الکترونیک و نیمه هادی ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

طلای سخت ( عمدتا آلیاژ طلا-کبالت یا طلا-نیکل) به طور گسترده به عنوان ماده تماسی (به دلیل مقاومت تماسی کم) در اتصالات الکتریکی و مدارهای چاپ استفاده می شود. در این موارد، مقاومت سایشی و مقاومت الکتریکی تماس، ویژگی های مورد توجه هستند. این الکترولیت ها حاوی مقادیر کم کمپلکس های نیکل و کبالت جهت براقیت و سختی پوشش می باشند.

آبکاری طلا در صنایع هواپیمایی و هوافضا جهت بازتابنده ها (reflectors) استفاده می شود. همچنین در صنایع پزشکی و دندانپزشکی نیز کاربرد دارد.

پوشش های طلای خالص یا آلیاژ طلا کاربردهای متنوعی در صنایع جواهر سازی، الکترونیک، باتابنده های IR  دارند. از طلا به عنوان ماده هادی در رابط ها، سوئیچ و مدارهای جریان استفاده می شود.