آبکاری رودیوم

رودیوم فلزی براق، سخت و بسیار صیقلی (بازتابنده) است. این فلز یکی از 6 فلز گروه پلاتین بوده و از 5 فلز دیگر سخت تر است. رودیوم پایداری و مقاومت خوبی در برابر خوردگی دارد. رودیوم نسبت به پلاتین در برابر مواد شیمیایی مقاومت بیشتری دارد، اگرچه در دماهای بسیار بالا در معرض هوا به طور سطحی اکسید می شود اما در دمای معمولی و یا بالا در برابر تیرگی و اکسید شدن مقاوم است. آبکاری رودیوم سبب ایجاد لایه ای سفید، براق و سخت بر روی فلز می شود. آبکاری رودیوم به عنوان یک پوشش بادوام در صنایع الکترونیک، جواهر آلات، تجهیزات علمی و جراحی و ماده تماسی در بردهای الکتریکی کاربرد دارد. انعکاس بالا و مقاوت گرمایی این فلز سبب شده به طور وسیعی در آینه های صنعتی، پروژکتورها، بازتابنده های IR و وسایل مشابه استفاده شود.

پوشش های آبکاری رودیوم به مراتب سخت تر، با مقاومت سایشی بالاتر و تخلخل کمتری نسبت به لایه پلاتین می باشد و به دلیل هدایت الکتریکی بالاتر نسبت به پلاتین در وسایل الکترونیکی کاربرد دارند.

با افزایش دمای محیط عملیاتی سرعت خوردگی افزایش می یابد. بنابراین در کاربردهای با دمای بالا، استفاده از رودیوم طول عمر بیشتری را مهیا می کند نسبت به طلا. چون رودیوم فلز بسیار سفید براقی است و همچنین به دلیل سختی آن، در جواهرات به عنوان لایه آبکاری استفاده می شود.

از دیگر کاربردهای آبکاری رودیوم استفاده تزئینی در آبکاری ظروف نقره جهت جلوگیری از تیره شدن ظروف می باشد.

این فلز از معدود فلزاتی است که در همه شرایط اتمسفری براقیت و سفید بودن خود را حفظ می کند.